|
Scenariusz zajęć w klasie II
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 14415 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Przygotowany przeze mnie scenariusz zajęć można wykorzystać w dla zapoznania uczniów klasy II z tradycjami i zwyczajami wielkanocnymi.
Blok tematyczny: Święta Wielkanocy
Temat dnia: Poznajemy zwyczaje i obrzędy wielkanocne
Cele operacyjne:
- uczeń rozumie potrzebę pielęgnowania tradycji
- potrafi wymienić elementy wiosny
- zna zwyczaje związane ze świętami wielkanocnymi
- potrafi rozwiązać zagadkę
- uważnie słucha wypowiedzi innych
- czyta głośno ze zrozumieniem
- potrafi układać pytania do tekstu
- odpowiada na pytania
- wie, jak wyglądało święcone w Zapuście
- umie grupować zapisy związane ze świętami
- potrafi ułożyć tekst z rozsypanki zdaniowej
- wie, jak należy zachować się przy stole
Metody: słowna, praca z tekstem, praktycznego działania, metody aktywizujące: rozsypanka zdaniowa, pisanka
Formy pracy: praca indywidualna, zbiorowa, w grupach
Środki dydaktyczne: pisanka z tradycjami i zwyczajami, karty z tradycjami, zagadki
Przebieg zajęć: Część I
- Powitanie
- Jaką mamy porę roku? (wiosna)
- Z czym kojarzy wam się wiosna? (zielona trawa, kwiaty, ptaki śpiewają, wszystko budzi się do życia, pachnie świeże powietrze)
Część II
- Wymienianie zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi (święcone, pisanki, śmigus-dyngus, pieczenie bab i mazurków)
- Rozwiązywanie zagadek (jajko, baranek, mazurek, babka)
- Podział klasy na grupy (kolorowe karteczki) – 5 grup
- Przydział informacji związanych ze świętami:
- Wielkanoc
- Święcone
- Kolorowe jaja
- Poniedziałek Wielkanocny
- Baranki, zajączki i inne zwyczaje
- Odczytanie swoich informacji (przedstawiciel grupy, lub nauczyciel czyta głośno) pozostałe grupy układają pytania a wyznaczona grupa odpowiada
- Ćwiczenia śródlekcyjne.
- Wypisanie w grupach najważniejszych zwyczajów na kartkach
- Odczytywanie swoich zapisów, grupowanie ich wg dni świątecznych i umieszczanie na tablicy na przygotowanej pisance
- Niedziela Palmowa – palmy, Pucheroki
- Wielki Czwartek – pieczenie ciast: baby, mazurki, serniki
- Wielki Piątek – pogrzeb żuru i śledzia
- Wielka Sobota – malowanie pisanek, przygotowanie koszyczka, święconka, świecenie wody i ognia
- Wielka Niedziela – rezurekcja, śniadanie, składanie życzeń i dzielenie się jajkiem
- Poniedziałek Wielkanocny – śmigus-dyngus, Dziady śmigustne
- Układanie w grupach z rozsypanki zdaniowej notatki o świętach
Niektóre z nich to: święcenie pokarmów, malowanie jajek, „śmigus-dyngus” oraz dzielenie się jajkiem i składanie życzeń. Towarzyszy mu wiele zwyczajów i obrzędów. Okres Wielkanocy ściśle wiąże się z nadejściem wiosny. Zwyczaje te pochodzą z zamierzchłych czasów i są różne w poszczególnych regionach Polski.
- Zapisanie notatki w zeszytach
- Wysłuchanie informacji jak wyglądało święcone w Zapuście z powiatu sieradzkiego
Część III
- Oglądanie koszyczka wielkanocnego i wyszczególnianie jego zawartości.
- Rozmowa o właściwym zachowaniu się przy stole w czasie świąt.
Opracowała: mgr Maria Kucharska |
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|